Learn nepali - ....................

Terminaison with “ I ”

Conjugation of verbs in present tense with “I:”

The infinitive form of the Nepalese verb ends with -nu. Thus, the verbs of the dialogue are gārnu गर्नु (to make), siknu सिक्नु (to learn), bāsnu बस्नु (to live), jaannu जान्नु (to go). For the first person, singular (I), you only have to replace the infinitive form “-nu नु” by “-chu.”

a) mā kaaThmaandu jaanchhu.

I go to Kathmandu. म काठमाण्डौं जान्छु ।

b) mā nepaali bhaasaa sikauchhu.

teach/instruct the Nepali language. म नेपाली भाषा सिक्छु ।

c) mā ek hāptā bāschhu.

I stay for one week. म एक हप्ता बस्छु ।

d) mā nepaali bhaasaa sikchhu.

I learn Nepali language. म नेपाली भाषा सिक्छु ।

e) mā daalbaat khaanchhu.

I want to drink tea. म चिया खान चाहान्छु ।

g) mā yolanda-sāngā bihe gārnā chaahaanchhu.

I want to marry Yolanda. म योलान्डासँग बिहे गर्न चाहान्छु ।

h) mā nāgārkoT ghumnā jaana chaahanchhu.

I want to go visit Nagarkot. म नगरकोट घुम्न जान चाहान्छु ।

i) mā aajā chhit-taï sutchhu.

I will sleep quite early (soon) today. म आज छिटै सुत्छु ।

j) mā paudi khelnā sākchu

I can swim. म पौडी खेल्न सक्छु ।

k) mā pokhāraamaa bāschhu.

I live/stay in Pokhara. म पोखरामा बस्छु ।

l) mā hārek din tv herchhu.

I watch TV everyday. म हरेक दिन टिभी हेर्छु ।

m) mā radio sunchhu.

I listen to the radio. म रेडीयो सुन्छु ।

n) mā bholi pokharaa-tirā aauchhu.

I come to Pokhara tomorrow. म भोलीतिर आँउछु ।